Co dalej z cenami energii elektrycznej???


Niepewność co do sytuacji na rynku energii w Polsce jest duża z uwagi na lawinowo rosnące ceny energii elektrycznej. Ustawa “prądowa” zamroziła ceny prądu dla odbiorców indywidualnych do końca 2019 roku, a dwu milionom małych i mikro przedsiębiorców oraz m.in. szpitalom i instytucjom samorządowym dała taką możliwość na podstawie złożonego oświadczenia. (termin ich składania przedłużono do 13 sierpnia). Dzięki temu – mimo wzrostu cen – odbiorcy płacą tyle, ile prąd kosztował 30 czerwca 2018 roku. Różnicę pomiędzy realną ceną energii a płaconą przez odbiorców ma rekompensować spółka dostarczająca prąd, a pieniądze na rekompensaty pochodzić mają z budżetu państwa. Problem polega na tym, że ceny energii rosną w zawrotnym tempie i rekompensaty przewidziane przez państwo są niewystarczające. Ale już początkiem 2020 roku czekają nas drastyczne podwyżki prądu – w ocenie ekspertów nie ominą one również odbiorców indywidualnych.bO ile w 2018 roku koszt wytworzenia 1 MWh wynosił dla dużego odbiorcy około 69 euro, to w 2023 roku będzie to już 78 euro. Rosnące ceny prądu przełożą się na wzrost kosztów transportu, a w konsekwencji na wzrost ceny towarów i usług. Całość zagadnienia opisano w załączonym linku.

Zalecamy naszym klientom zakup energii na okresy dłuższe niż do tej pory, u sprawdzonych sprzedawców.

UWAGA – umowy państwowych spółek nie zawsze zawierają GWARANCJĘ CENY!!!

Zapytaj nas zanim podejmiesz decyzję!

https://businessinsider.com.pl/finanse/od-przyszlego-roku-podrozeje-wszystko-prad-transport-towary-i-uslugi/zjx4qxc

Problemem oprócz powyżej opisanych mechanizmów cenowych, są również “zamrożone” w tym roku opłaty dystrybucyjne, które w przypadku wielu spółek znacząco odbiegają od aktualnie zatwierdzonych przez URE na 2019.

https://www.wnp.pl/energetyka/robert-zajdler-w-roku-2020-mozna-spodziewac-sie-duzego-wzrostu-cen-energii,350572_1_0_0.html