Energooszczędne oświetlenie przemysłowe


Energooszczędne oświetlenie przemysłowe

Jednym z najbardziej znanych i sprawdzonych sposobów na zmniejszenie energii elektrycznej w przedsiębiorstwie jest energooszczędne oświetlenie przemysłowe. Według statystyk największą część stałych kosztówutrzymania hal i magazynów w około 40% przypadków stanowią właśnie instalacje świetlne. Biorąc pod uwagę wielką powierzchnię magazynów i hal przemysłowych oraz wielozmianowy tryb pracy – wybór właściwego oświetlenia przemysłowego wydaje się prawdziwym wyzwaniem.

Aby zmniejszyć rachunki za prąd, nie wystarczy jedynie wymiana żarówek. Prawdziwe efekty jest w stanie przynieść całkowita optymalizacja oświetlenia pod względem energooszczędności. To kompleksowe projektowanie oświetlenia przemysłowego, które uwzględnia normy i wymagania dotyczące jego parametrów.

Im więcej czynników uwzględni się podczas tworzenia projektu, tym większe będą korzyści. Tworząc oświetlenie przemysłowe, powinno wziąć się pod uwagę również: specyfikę danej branży, obiektu, efektywność energetyczną, poziom naturalnego światła dziennego, oczekiwany poziom natężenia światła oraz architekturę budynku. Wypracowany w ten sposób projekt instalacji oświetleniowej daje najlepsze efekty nie tylko pod względem energooszczędności, ale także trwałości i skuteczności.

Oświetlenie hali produkcyjnej a pracownicy

Co ważne, dobór odpowiedniego oświetlenia wywiera również wpływ na pracowników hali produkcyjnej – zwiększa ich wydajność, samopoczucie oraz poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednia barwa światła potrafi poprawić nastrój i koncentrację pracowników, co zwiększa ich produktywność i komfort pracy, dzięki czemu popełniają mniej błędów. Prawidłowe oświetlenie pomaga też w wyraźniejszym i szybszym dostrzeganiu występujących zagrożeń.

W halach produkcyjnych coraz częściej stosuje się rozwiązania z obszaru Human Centric Lighting. Ta koncepcja oświetlenia stawia w centrum człowieka i jego potrzeby. Stosowane w takich projektach lampy przemysłowe zmieniają swoją barwę w zależności od pory dnia, naśladując w ten sposób naturalne światło, które wyznacza dobowy rytm ludzkiego organizmu. Rano towarzyszy pracownikom białe, chłodne światło, które pobudza ich do pracy. Wieczorem natomiast oświetlenie hali przybiera ciepłe relaksujące barwy mające pozytywny wpływ na jakość snu.
Jakość i barwę światłą wyznacza wskaźnik CRI. Uznaje się, że wskaźnik tego parametru w oświetleniu przemysłowym powinien wynosić powyżej wartości 80 (CRI > 80).

Lampy przemysłowe

Dobierając odpowiednie lampy przemysłowe, powinno zwrócić się uwagę na kilka parametrów takich jak: natężenie światła, równomierność natężenia, wskaźnik olśnienia, luminacja świetlna, czy wskaźnik oddawania barw RA. Wszystkie te parametry określane są przez normy dotyczące danego stanowiska pracy.
Projekty oświetleniowe są zazwyczaj przygotowywane przez firmy zajmujące się sprzedażą różnych systemów oświetleniowych. To właśnie po ich stronie leży dobór odpowiedniego sprzętu do wyznaczonych warunków. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi po kolei zapoznawać się ze wszystkimi parametrami.

Lampy LED

Energooszczędne oświetlenie hali produkcyjnej powinno składać się w większej mierze z lamp w technologii LED, które są zamiennikiem tradycyjnych, sodowych i metahalogenowych źródeł światła. Lampy LED charakteryzują się wyższą mocą świetlną i znacznie większą wydajnością, przy mniejszym poborze energii. Lampy LED odznaczają się też największą żywotnością spośród wszystkich rodzajów oświetlenia i choć są droższe, ich instalacja na pewno zwróci się po jakimś czasie.
Lampy przemysłowe, z racji swojego zastosowania powinny odznaczać się wysoką odpornością na kurz, pył, wilgoć i wszelkiego typu uderzenia. Cechy te najlepiej opisują wskaźnik stopnia ochrony (IP) oraz wskaźnik wytrzymałości mechanicznej (IK) – oczywiście im są wyższe, tym lepiej.

Ważne jest tworzywo, z którego wykonano lampy. Do oświetlenia hal i magazynów najlepiej wybrać te wykonane z aluminium, które nie dość, że jest bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, to jeszcze wydłuża żywotność lampy (Aluminium jest radiatorem, który odprowadza ciepło z diod LED).

Konstrukcje lamp przemysłowych

Wybierając odpowiednie lampy, powinno zwrócić się uwagę nie tylko na ich rodzaj źródła światła, ale również na konstrukcję całej oprawy, na której są zamieszczone.
Konstrukcja oprawy wyznacza ilość źródeł światła potrzebnych do uzyskania oczekiwanego efektu natężenia oświetlenia przemysłowego. Wybór odpowiedniej oprawy wpływa więc bezpośrednio na zużycie energii elektrycznej. Co ważne, oprawy mające tę samą moc wyjściową mogą pobierać zupełnie inne ilości energii.
Rodzaj konstrukcji uzależniony jest z reguły od wysokości pomieszczenia. W niskich obiektach stosuje się osłony matowe, natomiast w wysokich idealnie sprawdzą się oprawy z odbłyśnikami oraz soczewki skupiające. Te drugie są znacznie droższe, ale też bardziej wydajne (o ok. 50-70%).
Wybierając odpowiednią konstrukcję oprawy oświetlenia hali produkcyjnej, powinno zwrócić się uwagę również na takie cechy jak: współczynnik mocy, ochrona przed przegrzaniem, maksymalna dopuszczalna temperatura Tc., napięcie sieci, współczynnik mocy, czy funkcja wstępnego podgrzewania świetlówek.

Nowe technologie

W redukcji zużycia energii elektrycznej w przedsiębiorstwie z całą pewnością pomoże zastosowanie nowoczesnych technologii. Zainstalowanie inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem z czujnikami regulującymi natężenie i obecność światła, może przynieść nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności.
Prawdziwą innowacją w zarządzaniu oświetleniem przemysłowym jest konserwacja predykcyjna (predictive maintenance, PdM). To rozwiązanie generujące oszczędności dzięki eliminacji zbędnych interwencji serwisowych oraz minimalizowaniu przestojów powodowanych nieplanowanymi naprawami. PdM na bieżąco zbiera dane z parametrów pracy urządzeń, dzięki czemu jest w stanie szybko zaalarmować o wystąpieniu jakichkolwiek anomalii. Zaletą konserwacji predykcyjnej jest też stały dostęp do informacji na temat technicznego stanu poszczególnych elementów instalacji.
Sposobów na wprowadzenie energooszczędne oświetlenie przemysłowego, jak widać, jest dość dużo. Dlatego przed realizacją nowego projektu zalecamy konsultację, nie tylko z firmami zajmującymi się oświetleniem, ale również szeroko pojętą energetyką.