Skip links
OZE i Energotechnika

Obecnie prowadzenie biznesu jest coraz droższe, a firmy odczuwają braki surowców energetycznych. Stosowanie rozwiązań OZE prowadzi do niezależności energetycznej i wpisuje się w praktyki zrównoważonego rozwoju.

Fotowoltaika

To krok w kierunku osiągnięcia niezależności energetycznej – właściwie dobrana elektrownia słoneczna może nawet w 100% pokryć zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na energię elektryczną – dzięki temu firma staje się niezależna od zmian cen energii.

To pierwszy, ale solidny krok w kierunku osiągnięcia niezależności energetycznej – właściwie dobrana elektrownia słoneczna może nawet w 100 % pokryć zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na energię elektryczną – dzięki temu firma staje się niezależna od zmian cen energii. Instalacja fotowoltaiczna produkuje darmową energię elektryczną praktycznie przez cały rok, można z niej korzystać bez przerw a dzięki temu unika się corocznych wzrostów cen nośników energii.

Każda instalacja fotowoltaiczna jest przygotowywana 
i dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki danego biznesu, dbając o to, aby przyniosła przedsiębiorcy maksymalne korzyści: ekonomiczne i wizerunkowe.

Kompensacja Mocy Biernej

Kompensacja mocy biernej polega na zidentyfikowaniu jej źródła oraz dobraniu odpowiedniego rozwiązania, które będzie je kompensowało. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są baterie kondensatorów oraz baterie dławików.

Z dodatkowymi kosztami na fakturach za energię związanymi z wytworzeniem mocy biernej najczęściej borykają się firmy, w których wykorzystywane są maszyny 
z silnikami indukcyjnymi, urządzenia chłodnicze czy też lampy LED lub serwery. 

W większości przedsiębiorstw wykorzystujących tego typu sprzęt koszty energii biernej sięgają od 20% do 50% wydatków za koszty dystrybucji.

Straty wynikające z ponadnormatywnych kosztów zużycia energii elektrycznej mogą być bardzo bolesne.

Dla wielu współczesnych przedsiębiorstw – ceny prądu nieustannie rosną, a dynamicznie rozwijająca się technologia zmusza właścicieli firm do inwestowania w kolejne urządzenia zużywające energię. W takiej sytuacji pomocna może okazać się kompensacja mocy biernej dla firm, czyli narzędzie pomagające zredukować zbędne koszty na fakturach za energię elektryczną. Należy w pierwszej kolejności wykonać profesjonalne pomiary jakości energii elektrycznej, dokonać analizy jej parametrów i finalnie dobrać odpowiednią baterię kompensacyjną.
Zwrot środków zainwestowanych w taki układ kompensacji następuje w okresie od kilku do kilkunastu miesięcy.

Pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną 
ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. 
To ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% energii ze środowiska naturalnego.

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania (CO) i ciepłej wody użytkowej (CWU). Jest to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Efektywność takich instalacji jest wysoka dzięki stałej temperaturze źródła. Przy wykorzystaniu tej technologii możemy również wytwarzać chłód i parę do celów przemysłowych.

Pompy ciepła to alternatywa na rosnące ceny węgla, gazu czy oleju opałowego oraz bezpieczeństwo i gwarancja ciepła w przypadku braku dostaw surowców.

Magazyny Energii

Magazyny energii –  służą do gromadzenia nadwyżek energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną i wykorzystanie ich w godzinach zwiększonej konsumpcji. Mogą pomagać w optymalizacji cen zużywanej energii poprzez zakup i zmagazynowanie w godzinach kiedy jest ona tańsza i wykorzystanie w godzinach szczytu.

Magazyny energii spełniają funkcję zasilania awaryjnego a także zwiększają moc przyłącza elektrycznego także moc zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej ponad moc przyłącza. Jak dobrać magazyn energii i jak z niego korzystać ?

Stacje Transformatorowe

Stacje elektroenergetyczne, w których następuje zmiana parametrów prądu elektrycznego przy różnych poziomach napięć. Budowa własnej stacji transformatorowej to inwestycja, która obniża koszty zakupu energii elektrycznej.

Podstawą zagadnienia jest realizacja całego procesu w sposób kompleksowy i „pod klucz”, od projektu, posadowienia i podłączenia aż do obsługi gwarancyjnej i utrzymaniowej.


Projekt budowy własnej stacji transformatorowej to inwestycja, która obniża koszty zakupu energii elektrycznej. Własna stacja transformatorowa oznacza zmianę zasilania z sieci elektroenergetycznej Nn (niskiego napięcia) na Sn (średniego napięcia). Związana z tym zmiana taryfy na grupę taryfową B wpływa na znaczące obniżenie opłat dystrybucyjnych za energię elektryczną. Budowa własnej stacji transformatorowej i zmiana zasilania na Sn polecana jest szczególnie firmom, które:

  • posiadają aktualnie taryfę z grupy B lub C2x i otrzymały 
z OSD informację o zmianie napięcia w sieci Sn,
  • zwiększają moc zamówioną powyżej 150 kW mocy umownej,
  • obecnie mają lub planują roczny pobór energii na poziomie minimum 250 MWh,
  • planują budowę większych instalacji fotowoltaicznych.
  • wymagają stabilnych parametrów dostaw energii, bez zaników, zapadów i wyłączeń.

Jeśli chciałabyś / chciałbyś uzyskać więcej informacji 
o naszych produktach, usługach lub aktualnościach, 
lub szukasz konkretnych rozwiązań zostaw nam swój nr telefonu, lub mail, odezwiemy się bezwłocznie